Blog
Masterless puppet

Puppet používáme na správu stovek serverů už nějakou dobu. Celkem dlouho nám ale trvalo než jsme našli konfiguraci, která by byla dostatečně jednoduchá.

IPv6 IPXE chainloading

V našem skladu často testujeme i starší servery bez podpory IPv6 UEFI bootu. Navíc v nich nemáme ani karty s iPXE. Pro tyto případy používáme IPXE chainloading.

NAT64 - Zkušenosti s Taygou

Abychom zpřístupnili obsah dostupný pouze v IPv4 sítích našim serverům, které mají pouze IPv6 adresu, museli jsme implementovat jeden z přechodových mechanismů. V současné době k tomuto používáme software Tayga implementující NAT64.

iPXE - Vlastní bootovací firmware síťové karty

O využítí IPv6 PXE bootu jsme psali na našem blogu již několikrát. Starším serverům bez podpory UEFI IPv6 bootu jsme přidali podporu pomocí iPXE flashnutého do PCI-E síťové karty.

Dedikované vs sdílené instance aplikací

Je u SaaS lepší dělat jednu velkou instanci, kterou budou používat všichni zákazníci, nebo každému zákazníkovi vytvořit vlastní instanci? Připravili jsme malé srovnání, jak to vidíme my.

IPv6 only DNS64 server

Některé (převážně starší) aplikace a knihovny mají problém s pouze IPv6 prostředím, pokud od DNS dostanou odpověď na dotaz typu A. Na našich DNS64 serverech jsme tedy začali zahazovat všechny A požadavky.

MySQL Fulltext - zpomalení vyhledávání

Není úplně běžné používat MySQL pro fulltextové vyhledávání, ale jsou menší projekty, kde to bohatě stačí. Setkali jsme se ale se situací, kdy v průběhu času došlo k výraznému zpomalení vyhledávání.

E-mailová kampaň pro 1 000 000 příjemců

Black Friday je důležitý okamžit pro většinu eshopů. Jeden z našich zákazníků se na nás obrátil s požadavek na asistenci při rozeslání přes 1 000 000 emailů.

Nefunkční připojení k IPv4 lookbacku v IPv6 síti

Tento týden jsme řešili zajímavý problém, kdy se aplikace nedokázala připojit k memcached naslouchajícímu na IPv4 loopbacku.

IPv6 UEFI PXE - duplicitní odpovědi

Kvůli duplicitním odpovědím od DHCPv6 serveru nám odmítaly některé servery bootovat přes IPv6 po síti.

Ceph

Před půl rokem jsme se rozhodli podívat se na ceph jakožto storage technologii pro naší video CDN. Dnes už v něm máme uloženo téměř 2PB dat a v migraci dat dále pokračujeme.

Supermicro IPMI v IPv6 only síti

Supermicro IPMI management nepodporuje RMCP přes IPv6.

Výpadek služeb v datacentru Tower - 12.08.2019

Incident report k výpadku služeb dne 12.08.2019, který postihl celou naší infrastrukturu v lokalitě DC Tower.

Prototyp deduplikace záloh virtuálních serverů

Zajímalo nás, kolik bychom mohli ušetřit místa, kdybychom deduplikovali zálohy zákaznických virtuálních serverů.

Vliv frekvence procesoru na rychlosti webu

U jednoho zákaznického serveru jsme vyměnili v serveru 1.7GHz procesor za 3.3GHz a docílili jsme tím zásadního zrychlení webu.

IPv6 only síť - změna k lepšímu

V druhém pokračování blog postu o IPv6 se podíváme na to, jak nám IPv6 pomohla zjednodušit infrastrukturu.

IPv6 only síť - stav před IPv6

O IPv6 jsme se malými krůčky začali zajímat v době, kdy google hlásil, že skrz IPv6 proudí 15% jeho veřejného provozu. Dnes (google hlásí 28%) je IPv6 naším primárním protokolem a IPv4 používáme jen v místech, kde je to nezbytně nutné.